СЛУШАЙ НА ЖИВО | ЗОРАНА 87.6
ЕДИНСТВЕНОТО ХРИСТИЯНСКО РАДИО В СОФИЯ

23 август – Св. Ириней Лионски 

Св. Ириней, един от великите отци на ранната Църква, се родил в християнско семейство в малоазийския град Смирна (Измир) вероятно около 130 г. Той е ученик на св. Поликарп Смирненски, който пък е ученик на св. Иоан Богослов – любимия ученик на Господ Иисус Христос. 

На стари години св. Ириней пише:

„Аз живо помня всичко, което ми разказваше Поликарп за своите беседи с Иоан Богослов, който говорил за Иисус Хростос, за Неговите чудеса и учения. И Поликарп вярно ни предаваше онова, което бил чул от очевидеца на Словото на живота. Аз, по Божия милост, слушах всичко това с внимание и го записах не на хартия, а в сърцето си.” 

За живота на св. Ириней са запазени малко сведения. Той бил ръкоположен за презвитер от св. Поликарп, а по-късно проповядвал в южна Галия (днешна Франция), където се установил в град Лугдунум (Лион). Ревностно служил на Бога и на ближните си, упорито се борел с ересите. Във връзка с борбата срещу монтанизма, през 177 г. бил изпратен в Рим. По време на гоненията срещу християните при император Марк Аврелий (управлявал от 161 до 180 г.), църквите в Галия дали много жертви. Християните били преследвани и влачени в тъмници, бити с тояги и камъни, а имуществата им били ограбвани, но показвайки несъкрушимо мъжество и твърда вяра, те не се отричали от вярата си в Христа. Сред множеството мъченици при тези гонения бил и престарелият епископ на Лион св. Потин. След неговата смърт (през 177 г.) за епископ на Лион бил избран св. Ириней, който ревностно продължил неговата архипестирска и мисионерска дейност. По време на неговото епископство различни лъжливи тълкувания на Свещеното Писание смущавали вярващите. Срещу тези лъжеучения св. Ириней написал многобройни съчинения. Повечето от тях са загубени, но е съхранен най-важният му труд – „Срещу ересите“ – в пет книги. В него той ясно и красноречиво излага християнското учение и опровергава лъжеучителите, на първо място различните гностически ереси. 

Св. Ириней е завършил живота си, вероятно мъченически, в края на II век при гоненията на император Септѝмий Севèр.

Молитвите му към Господа да имаме!

КУЛТ КЪМ ИЗКРИВЕНОТО – ПАДЕНИЕТО на съвременната българска експресионистична живопис в картините на Николай Майсторов „Начало на знанието е страхопочитанието пред Господа; само глупците презират мъдростта и наставлението.“Притчи 1:7 НП »

Християнски православен фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“                                                   С »

                    ГАЛЕРИЯ -ЖИВОТВОРЕНИЕ Заповядайте на първия християнски фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“ с два тържествени благотворителни концерта по случай празника Покров Богородичен и с »

Материалът „Зад Маската“ представя арх. Пламен Пламенов Мирянов е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

Материалът Филм на арх. Пламен Пламенов Мирянов печели Голяма награда на международен тур филм фест е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

СВ. САВА СРЪБСКИ
ЗОРАНА

 СВ. САВА СРЪБСКИ

СВ. САВА СРЪБСКИ Най-почитаният сръбски светец – св. Сава, първият сръбски архиепископ и просветителят на сръбския народ – е роден около 1170 г. с името

Прочетете повече »
СВ. ГРИГОРИЙ НИСИЙСКИ
ЗОРАНА

СВ. ГРИГОРИЙ НИСИЙСКИ

СВ. ГРИГОРИЙ НИСИЙСКИ Св. Григорий се родил около 335 г. в Кападокия в семейство знаменито с поколения светци и изповедници на вярата. Заедно с по-големия

Прочетете повече »

Тази година каузата с която сме обвързали тържествен Рождественски концерт „Новорождение“ е в помощ на

КЛИНИКАТА ПО ДЕТСКИ БОЛЕСТИ
УМБАЛ „АЛЕКСАНДРОВСКА“ В ГР. СОФИЯ.

Клиниката по педиатрия на Александровска болница е най-старото детско лечебно заведение в България и има нужда от възстановяване и обновяване на детската площадка.

Всеки, който иска да подкрепи каузата може да го направи чрез дарение по сметката на Фондация „Нашият дом е България“

IBAN BG45BPBI79401089260001

с основание:

в подкрепа на УМБАЛ „АЛЕКСАНДРОВСКА“ или в урната за дарения, която ще поставим в главното
фоайе на Софийска опера и балет по време на концерт „Новорождение“ на 20 декември от 19:30 ч.