23 август – Св. Ириней Лионски
Св. Ириней, един от великите отци на ранната Църква, се родил в християнско семейство в малоазийския град Смирна (Измир) вероятно около 130 г. Той е ученик на св. Поликарп Смирненски, който пък е ученик на св. Иоан Богослов – любимия ученик на Господ Иисус Христос.
На стари години св. Ириней пише:
„Аз живо помня всичко, което ми разказваше Поликарп за своите беседи с Иоан Богослов, който говорил за Иисус Хростос, за Неговите чудеса и учения. И Поликарп вярно ни предаваше онова, което бил чул от очевидеца на Словото на живота. Аз, по Божия милост, слушах всичко това с внимание и го записах не на хартия, а в сърцето си.”
За живота на св. Ириней са запазени малко сведения. Той бил ръкоположен за презвитер от св. Поликарп, а по-късно проповядвал в южна Галия (днешна Франция), където се установил в град Лугдунум (Лион). Ревностно служил на Бога и на ближните си, упорито се борел с ересите. Във връзка с борбата срещу монтанизма, през 177 г. бил изпратен в Рим. По време на гоненията срещу християните при император Марк Аврелий (управлявал от 161 до 180 г.), църквите в Галия дали много жертви. Християните били преследвани и влачени в тъмници, бити с тояги и камъни, а имуществата им били ограбвани, но показвайки несъкрушимо мъжество и твърда вяра, те не се отричали от вярата си в Христа. Сред множеството мъченици при тези гонения бил и престарелият епископ на Лион св. Потин. След неговата смърт (през 177 г.) за епископ на Лион бил избран св. Ириней, който ревностно продължил неговата архипестирска и мисионерска дейност. По време на неговото епископство различни лъжливи тълкувания на Свещеното Писание смущавали вярващите. Срещу тези лъжеучения св. Ириней написал многобройни съчинения. Повечето от тях са загубени, но е съхранен най-важният му труд – „Срещу ересите“ – в пет книги. В него той ясно и красноречиво излага християнското учение и опровергава лъжеучителите, на първо място различните гностически ереси.
Св. Ириней е завършил живота си, вероятно мъченически, в края на II век при гоненията на император Септѝмий Севèр.