СЛУШАЙ НА ЖИВО | ЗОРАНА 87.6
ЕДИНСТВЕНОТО ХРИСТИЯНСКО РАДИО В СОФИЯ

УСПЕНИЕ НА СВ. МЕТОДИЙ СЛАВЯНОБЪЛГАРСКИ

Св. Методий е по-големият роден брат на славянския равноапостол Константин Философ – свети Кирил. На младини Методий имал успешна светска кариера и десет години управлявал славянска област в Ромейската империя. Но, следвайки Божието си призвание, той се отказал от високия сан и постъпил в манастир в планината Олимп в Мала Азия. Подир някое време при него дошъл и по-малкият му брат Константин.

Оттогава пътищата им се събират и по-късно те заедно извършват великото дело – покръстването и просвещаването на славянските народи.

От 863 г., изпратени в Моравия от ромейския император, светите братя заедно преподавали християнската вяра на разбираем славянски език чрез новосъздадената славянска писменост. С велико смирение Методий навсякъде отстъпвал първенството на по-даровития си по-малък брат, но след кончината на св. Кирил (в 869 г. в Рим) продължил великото дело с неуморим труд и непоклатим характер. Поради коварните замисли на немското духовенство св. Методий не могъл да се върне в Моравия, а останал в съседната Панония, чийто княз Коцел го върнал при папа Адриан ІІ с молба да го ръкоположи за епископ.

Така св. Методий станал архиепископ на Панония и Моравия, пряко подчинен на римския първосветител.

Но козните и клеветите срещу славянския равноапостол продължили. Най-после враговете му успели да го хвърлят в затвора, откъдето след две и половина години бил освободен само поради строгата заповед на папа Йоан VІІІ. В тази непрестанна борба с ожесточените врагове св. Методий продължавал своето дело на славянски равноапостол, като проповядвал словото на божествената истина и като превеждал от гръцки на славянски език свещените книги. Той оставил като скъпоценно наследство превода на Свещеното писание, на богослужебните текстове и на църковноправния сборник Номоканон.

Св. Методий починал в Господа на 6 април 885 г. и бил погребан във Велеград, Моравия.

За съжаление, вследствие от гоненията от страна на немското духовенство, гробът и мощите му не са съхранени. Но неговото дело е било спасено от унищожение при св. Борис в средновековна България, която е съхранила и свято пази неговата памет, като го възпява така:

Божествения и верен Методий да възпеем, хора, и с любов да облажим като велик пастир на славяните, честен служител на Троицата и прогонител на ересите: той се моли непрестанно за всички нас.

КУЛТ КЪМ ИЗКРИВЕНОТО – ПАДЕНИЕТО на съвременната българска експресионистична живопис в картините на Николай Майсторов „Начало на знанието е страхопочитанието пред Господа; само глупците презират мъдростта и наставлението.“Притчи 1:7 НП »

Християнски православен фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“                                                   С »

                    ГАЛЕРИЯ -ЖИВОТВОРЕНИЕ Заповядайте на първия християнски фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“ с два тържествени благотворителни концерта по случай празника Покров Богородичен и с »

Материалът „Зад Маската“ представя арх. Пламен Пламенов Мирянов е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

Материалът Филм на арх. Пламен Пламенов Мирянов печели Голяма награда на международен тур филм фест е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

СВ. БЛАГОВЕРЕН КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ
ЗОРАНА

СВ. БЛАГОВЕРЕН КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ

СВ. БЛАГОВЕРЕН КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ,  ХРАМОВ ПРАЗНИК НА ЕДНОИМЕННАТА ПАТРИАРШЕСКА КАТЕДРАЛА Св. Александър Невски бил княз на Новгородското княжество когато по-голямата част от руските земи

Прочетете повече »
ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО
ЗОРАНА

ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО

ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО С празника Въведение Богородично отбелязваме въвеждането на тригодишната св. Дева Мария в Йерусалимския храм от нейните родители светите Йоаким и Ана, които на

Прочетете повече »