ТОДОРОВА СЪБОТА
Съботният ден от първата седмица на Великия пост е в памет на чудото на св. великомъченик Теодор Тирон. Почитането на св. Теодор е засвидетелствано още в ранните векове на Църквата, а освен през Великия пост, светецът се почита и на 17 февруари.
Петдесет години след смъртта на св. Теодор гонителят на християните император Юлиан Отстъпник (332 – 363) продължавал да се опитва да върне империята на св. цар Константин Велики към езичеството. Знаейки че 40 дни преди Великден християните спазват строг пост, решил да се подиграе с тях и да ги застави да ядат идоложертвена храна. Император Юлиан наредил на градоначалника в Цариград да напръска тайно с кръв от идолски жертви всички постни храни на пазара и християните, като ядат, макар и без да знаят, да се осквернят и тъй да бъдат подиграни и обявени за езичници.
Градоначалникът сторил, каквото му било заповядано. Но Бог, Който промисля за своите раби и не желае те да бъдат осквернени, направил да се открие нечестивият замисъл. Той изпратил своя верен раб св. Теодор Тирон , който се явил на Цариградския Архиепископ Евдоксий и му известил за наредбата на Юлиан Отстъпник като му поръчал да съобщи на верните – през тази седмица да не ядат никаква храна купена от пазара. На запитването на Архиепископа: какво да ядат през тези дни, св. Теодор отговорил: да си приготвят коливо – варено жито с мед и то да им бъде храната. Архиеп. Евдоксий запитал: кой е този, с когото говори, и св. Теодор му известил името си. Предупредени за наредбата, християните не взимали никакви храни от пазара. Юлиан разбрал, че лукавият замисъл е разкрит и останал посрамен.
Оттогава за благодарност на Първата събота от Великия пост Църквата възпоменава паметта на св. великомъченик Теодор Тирон. За спомен на случилото се се вари жито, което се благославя по време на богослужението в храма. Обикновено на този ден християните се причастяват с Тялото и Кръвта Христови, които ги подкрепят в духовната борба на Великия пост.