СРЕТЕНИЕ ГОСПОДНЕ
Днес Църквата чества въвеждането на Божия Син в Иерусалимския храм на 40-тия ден от Неговото рождение. Както свидетелства св. ап. Лука: „А когато се изпълниха дните на нейното очистяне, според закона Моисеев, донесоха Го в Иерусалим, за да Го представят пред Господа, както е писано в закона Господен, че всяко мъжко, което разтваря утроба, ще бъде посветено Господу; и да принесат жертва, според реченото в закона Господен, две гургулици, или две гълъбчета.“ (Лука. 2:22-24)
В Храма Божественият Младенец е посрещнат от един боговдъхновен старец – праведния Симеон, наречен Богоприемец.
Според църковното предание той бил един от 70-те еврейски мъдреци, които превеждали Стария Завет от еврейски на гръцки. И когато стигнал до пророчеството на Исаия, че дева ще роди, Симеон помислил, че това е грешка, която трябва да поправи. Тогава ангел Господен му се явил и му казал, че той ще има предълъг живот и ще доживее да види сбъдването на това чудно пророчество. Когато този миг настанал, Симеон взел Богомладенеца на ръце и промълвил: „Сега отпускаш Твоя раб, Владико, според думата Си, смиром; защото очите ми видяха Твоето спасение, що си приготвил пред лицето на всички народи, – светлина за просвета на езичниците, и слава на Твоя народ Израиля.“ (Лука. 2: 29-32) По вдъхновение свише св. Симеон предсказва и предстоящите страдания на Божия Син, като казва на св. Богородица че „меч ще прониже душата ѝ“. (Лука. 2:35)
Празнуването на Сретение Господне не е само историческо възпоменание.
Този празник символизира срещата на всички нас със Спасителя, водени от същия Св. Дух, който вдъхновява и св. Симеон. И ние също като него сме призвани да станем Богоприемци, да осъзнаем, че можем да напуснем света с мир само след като очите ни са видели Божието спасение в лицето на Христа. Защото, както казват старците, ако не видим Христа в този живот, няма да Го видим и във вечността.
В памет на Въвеждането на младенеца Иисус в Храма съществува благочестив обичай новородените деца на 40-ия ден от рождението им да се занасят в храма за благословение, а на майките им да се чете тъй наречената „чиста молитва“. Честит празник!