СВ. ХАРАЛАМПИЙ ЧУДОТВОРЕЦ
Свещеномъченик Харалампий е роден около 89-та година в малоазийския град Магнезия. Бил християнин, ръкоположен за свещеник, а вероятно по-късно станал епископ на този град и доживял до дълбока старост. В началото на III век, при гоненията срещу християните на римския император Септимий Севèр (193–211), езическите власти уловили престарелия епископ и го изправили на съд. Св. Харалампий дръзновено изповядал вярата си в Христа и изобличил езичеството. Съдията дълго го увещавал да се отрече от вярата си и да се поклони на идолите, но св. Харалампий решително отказал.
Тогава подложили столетния старец на страшни изтезания: стържели тялото му с железни куки, забивали в него гвоздеи, опалвали го с огън, разбили устата му с камък. Но той с търпение и мъжество понасял всичко и дори благодарял на мъчителите си: „Благодаря ви, задето, като измъчвате вехтото ми тяло, обновявате моя дух, който желае да се облече в нов вечен живот!“
Бог по чудесен начин изцерявал раните по тялото на мъченика.
Виждайки изумителната твърдост на светеца, неговото търпение и чудната проява на Божията сила, мнозина езичници повярвали в Христа.
По заповед на императора св. Харалампий бил доведен при него в град Антиохия Писидийска и наново подложен на страшни мъчения. Накрая бил осъден на смърт чрез посичане с меч. Преди смъртта си мъченикът вдигнал ръцете си нагоре и се помолил за всички хора: да им даде Бог телесно здраве и душевно спасение, да умножи земните им блага и да благослови плодовете на труда им. След тази молитва светият старец предал Богу дух още преди палачът да докосне с меча шията му. Това станало в 202 г. в Антиохия Писидийска. Св. Харалампий пострадал на 113 години и се смята за най-възрастния мъченик на Църквата.
Черепът му се пази в манастира „Св. Стефан“ в Метеора.
Св. Харалампий се почита особено много в България като чудотворец и лечител. На този ден по традиция се освещава мед, който се пази цяла година и се употребява като лекарство по молитвите на светеца.