СВ. СЕРГИЙ РАДОНЕЖКИ ЧУДОТВОРЕЦ
Днес Църквата чества паметта на преподобни Сергий Радонежки, един от най-почитаните руски светци, наричан „игуменът на руската земя“. Неговият живот наподобява житията на великите Отци на монашеството като св. Антоний Велики в Египет, св. Бенедикт Нурсийски в Италия, св. Иоан Рилски в България и пр.
Роден е през първите десетилетия на XIV век в благочестиво семейство – родителите му Кирил и Мария също се почитат като светци.
Бил призван към Бога още „от утроба майчина“ (Пс. 21:11), след което неговият житейски път в Христа е прав като струна. От юношеството до смъртта той отдава всичките си дни на молитва, покаяние, богомислие и богослужение, подвизава се като отшелник-исихаст, впоследствие около него се събира братство, създава се монашеска обител, удостоен е с божествени видения, с дарове на прозорливост, лечителство, чудотворство и духовно старчество.
И ето че като бяга от света – към монашеството и молитвата, т.е. към Бога – той допринася повече за света и за ближните си от всички свои светски съвременници.
Троицкият манастир, който той основава недалеч от Москва, се разраства и се превръща в Трòице-Сèргиевата лавра, главната и най-знаменита руска обител, непревземаема крепост не само на Православието, но и на руската държава във времена на най-големи изпитания. С благословията на св. Сергий и с подкрепата на негови монаси-воини благоверният московски княз Дмитрий Донски излиза на генерално сражение срещу пълчищата на татаро-монголската Златна орда и ги побеждава на Куликовото поле в 1380 г. Така Москва става столица на политическото и духовното възраждане на Русия след двувековното иноверско иго.
Св. Сергий е духовен наставник на преп. Андрей Рубльов и вдъхновител на неговата знаменита „Св. Троица“ – храмовата икона на Лаврата и ненадминат образец на православната иконопис.
Великият духовник почива в Господа на 25 септември 1392 г.
По време на Смутните времена манастирът-крепост устоява на 16-месечна обсада от страна на полските войски (през 1608–1609 г.) и става духовно знаме на руското опълчение, което освобождава страната.
Именно с Лаврата на св. Сергий започва възраждането на Руската църква през 1943 г. във времената на атеистичния режим и Втората световна война. И до ден днешен мощите на св. Сергий Радонежки продължават да чудотворят и да дават упование на православните вярващи от цял свят.