СЛУШАЙ НА ЖИВО | ЗОРАНА 87.6
ЕДИНСТВЕНОТО ХРИСТИЯНСКО РАДИО В СОФИЯ

СВ. РАВНОАПОСТОЛНИ КИРИЛ И МЕТОДИЙ

На 11-ти май Църквата чества паметта на светите славянски просветители и първоучители Кирил и Методий. Техният равноапостолски подвиг се проявява в три основни направления. 

Първото и най-важното в тяхното епохално дело е равноапостолството: покръстването на славянските народи първо в Моравия и Панония, после чрез техните ученици – в България, а впоследствие оттам в Сърбия, Русия и пр. Част от това дело е борбата за неговото утвърждаване срещу многобройни врагове, разобличаването на триезичната ерес, претърпяването на тежки гонения, унижения и страдания.

Вторият по важност техен исторически подвиг е създаването на книжовния славянски език и преводите на Новия и Стария Завет, богослужебните текстове, песнопения и пр. Светите Кирил и Методий създават и първите оригинални словесни творби на новосъздадания книжовен език: проповеди, поучения, поезия, жития.

Третата по важност страна на тяхното дело е създаването на славянската азбука.

Тя е явена от Господ на Константин Философ, комуто ромейският император е възложил тази непосилна дотогава задача. Константин, който е сред най-добрите филолози на своето време, измолва от Бога дара на славянските писмена, след което устройва богоявената азбука – глаголицата. 

Цялото това велико дело е щяло да бъде унищожено след гоненията, на които са подложени техните ученици в Моравия, но това дело е спасено в България, където учениците са приети с почест от св. княз Борис, възстановяват преведените текстове и дообогатяват славянската книжовност. Именно в България се съхранява и култът към Първоучителите, които българите считат за свои светци – и до днес.      

През XIX век 11 май, денят на славянобългарските равноапостоли, постепенно и спонтанно се утвърждава като всенароден български празник и много преди Освобождението е честван тържествено в храмовете, училищата и читалищата по българските земи. Този празник така се е сраснал с българското национално самосъзнание, че честването му продължава и при управлението на атеистичния режим. 

Църквата ни с благоговение и благодарност възпява Солунските братя така:

Като единонравни на апостолите и учители на славянските страни,
богомьдри Кириле и Методие, молете Владиката на всички
да утвърди славянските народи в Православие и единомислиe,
да умири света и да спаси нашите души.

КУЛТ КЪМ ИЗКРИВЕНОТО – ПАДЕНИЕТО на съвременната българска експресионистична живопис в картините на Николай Майсторов „Начало на знанието е страхопочитанието пред Господа; само глупците презират мъдростта и наставлението.“Притчи 1:7 НП »

Християнски православен фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“                                                   С »

                    ГАЛЕРИЯ -ЖИВОТВОРЕНИЕ Заповядайте на първия християнски фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“ с два тържествени благотворителни концерта по случай празника Покров Богородичен и с »

Материалът „Зад Маската“ представя арх. Пламен Пламенов Мирянов е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

Материалът Филм на арх. Пламен Пламенов Мирянов печели Голяма награда на международен тур филм фест е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

СВ. БЛАГОВЕРЕН КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ
ЗОРАНА

СВ. БЛАГОВЕРЕН КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ

СВ. БЛАГОВЕРЕН КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ,  ХРАМОВ ПРАЗНИК НА ЕДНОИМЕННАТА ПАТРИАРШЕСКА КАТЕДРАЛА Св. Александър Невски бил княз на Новгородското княжество когато по-голямата част от руските земи

Прочетете повече »
ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО
ЗОРАНА

ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО

ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО С празника Въведение Богородично отбелязваме въвеждането на тригодишната св. Дева Мария в Йерусалимския храм от нейните родители светите Йоаким и Ана, които на

Прочетете повече »