СЛУШАЙ НА ЖИВО | ЗОРАНА 87.6
ЕДИНСТВЕНОТО ХРИСТИЯНСКО РАДИО В СОФИЯ

СВ. РАВНОАПОСТОЛЕН НИКОЛАЙ ЯПОНСКИ

Той е роден през 1836 г. в дяконско семейство със светското име Иван Дмѝтриевич Касàткин и е възпитан в силна вяра. В 1857 г. постъпва в Санкт-Петербургската духовна академия. През 1860 г. е постираган за монах с името Николай и е ръкоположен за дякон и свещеник. Още като студент научава, че се търси свещеник за руското дипломатическо представителство в Япония и през 1861 г. става духовник към руското консулство на остров Хокайдо. Сред първите японци, които обръща в Православието бил един самурай, който отишъл в дома му да го убие. 

Още от XVII век в Япония господства враждебно отношение към християнството и дори има антихристиянско законодателство. Николай обаче решава да действа с търпение и проява на християнски добродетели, години наред задълбочено опознава японската история, религия и духа на японците. Изучава добре и японския език. 

През 1870 г. се прехвърля в Токио. Дейността му получава тласък след като през 1873 г. Япония отменя антихристиянските закони. Броят на  вярващите, на енориите и свещениците значително нараства. През 1879 г. към мисията вече има четири училища, включително семинария и женско училище. През 1880 г. св. Николай е ръкоположен за епископ. Заедно с помощника си Павел Накаи (бивш жрец) превеждат на японски език Библията и всички необходими богослужебни книги.

Руско-японската война от 1904–1905 г. рязко влошава отношенията на местните към православната мисия, а преминалите към нея японци са наричани предатели. В това тежко време с много благоразумие и такт св. Николай успява да съхрани Японската православна църква. Лично император Мейджи засвидетества уважението си към неговия характер и мъдрост. През 1907 г. св. Николай е обявен за архиепископ на Япония.  

Въпреки тежкото си заболяване от астма архиепископ Николай не спира да се труди до сетния си дъх. Умира на 3 февруари 1912 г. На погребението му присъстват десетки хиляди, а японският император изпраща венец – което се прави само за най-високопоставени личности. В 1970 г. Руската православна църква канонизира архиепископ Николай за светец и равноапостол. Той е създателят и първият светец на автономната Японската православна църква.

Молитвите му към Господа да имаме!

КУЛТ КЪМ ИЗКРИВЕНОТО – ПАДЕНИЕТО на съвременната българска експресионистична живопис в картините на Николай Майсторов „Начало на знанието е страхопочитанието пред Господа; само глупците презират мъдростта и наставлението.“Притчи 1:7 НП »

Християнски православен фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“                                                   С »

                    ГАЛЕРИЯ -ЖИВОТВОРЕНИЕ Заповядайте на първия християнски фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“ с два тържествени благотворителни концерта по случай празника Покров Богородичен и с »

Материалът „Зад Маската“ представя арх. Пламен Пламенов Мирянов е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

Материалът Филм на арх. Пламен Пламенов Мирянов печели Голяма награда на международен тур филм фест е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

300 години от Пренасяне честнѝте мощи на св. Александър Невски
ЗОРАНА

300 години от Пренасяне честнѝте мощи на св. Александър Невски

300 години от Пренасяне честнѝте мощи на св. Александър Невски През настоящата година честваме 300-годишнината от Пренасяне мощите на светия благоверен княз Александър Невски.  Той

Прочетете повече »
Св. Моисей Мурин
ЗОРАНА

СВ. МОИСЕЙ МУРИН

СВ. МОИСЕЙ МУРИН Преподобни Моисей Мурин се родил около 330 г. Бил етиопец и слугувал у някакъв египетски соновник, който го изгонил по обвинение в

Прочетете повече »

ИСТИНАТА ЗА ДЪНОВ ХРИСТИЯНСКИЯТ ПОГЛЕД

ПЪРВА ЧАСТ

Петър Дънов и Ванга пророци и предтечи на антихриста