СВ. ПРОКОПИЙ ВАРНЕНСКИ
Преподобномъченик Прокопий произхождал от околностите на Варна и бил син на благочестиви родители. Още дванадесетгодишен той пожелал да посвети живота си на Бога, напуснал родния си дом и се отправил към Света Гора, където приел монашеско пострижение.
След време Прокопий бил силно измъчван от помисли да се върне в света.
Без да се посъветва със своя духовен отец, напуснал Атон и заминал за град Смирна. Отстъплението от монашеския обет го довело до тежка духовна криза и отчаяние. Тогава той извършил още по-голям грях – отишъл при кадията и заявил, че се отрича от Христа и желае да приеме исляма. След петнадесет дни бил обрязан по мюсюлманския обичай.
Но скоро съвестта му силно се разбунтувала. Осъзнал тежестта на своето падение и с искрено разкаяние потърсил благочестив духовник, пред когото изповядал греха си и изразил желанието си да го изкупи чрез мъченически подвиг. Макар духовникът да го съветвал да се завърне на Света Гора и да води живот на покаяние, Прокопий останал непоколебим в решението си.
След петнадесет дни пост, молитва и духовна подготовка той отишъл при съдията, хвърлил чалмата си, открито изповядал Христа и публично се отрекъл от исляма. За това бил жестоко пребит и хвърлен в тъмница. С обещания за богатство и почести се опитвали да го склонят към отстъпление, но той останал твърд във вярата си.
Осъден на смърт за отстъпление от исляма, свети Прокопий приел присъдата с удивително спокойствие и мъжество. Накрая един отстъпник от християнската вяра отсекъл главата му. Така св. новомъченик Прокопий Варненски завършил земния си път на 25 юни 1810 година в Смирна.
Молитвите на св. Прокопий Варненски към Господа да бъдат с всички нас!


