СЛУШАЙ НА ЖИВО | ЗОРАНА 87.6
ЕДИНСТВЕНОТО ХРИСТИЯНСКО РАДИО В СОФИЯ

Св. Паисий Хилендарски

Преп. Паисий Хилендарски е роден в гр. Банско през 1722 година. В 1745 г. той отишъл при брат си Лаврентий в Хилендарския манастир, където приел монашество. По-късно бил ръкоположен за йеромонах и станал манастирски пратеник (таксидиот) като обикалял села и градове, за да събира помощи и да привлича поклонници за манастира. 

Това били времена на засилващ се сръбски и особено гръцки национализъм, съчетан с презрително отношение към българския народ и опити за омаловажаване и отричане на неговата история, а оттам и правото му на самостоятелно историческо съществуване. Хилендарският монах започнал да събира сведения за българската история и святост в атонските библиотеки (главно в Хиландар и Зограф), а също и при пътуването си до град Сремски Карловци, който тогава бил австрийско владение. Паисий дълбоко скърбял и се възмущавал от родоотстъпничеството на мнозина българи, които се влачели след чужди обичаи и след чужд език, а презирали чистите български нрави и родния си език. Тогава пламнала в него родолюбива и благочестива ревност, плод на която става неговата вдъхновена „История славянобългарска“, завършена в 1762 г.

„за в полза на българския народ, а за слава и похвала на Господа Иисуса Христа“.

При отсъствието на българска държава и самостойна Българска църква Паисий поел отговорността да въздигне историческото самосъзнание на българския народ като напише неговата история и възхвали неговите светци и достойни владетели. 

След като с много труд написал своята книга, той извършил втори родолюбив подвиг: използвал своите таксидиотски пътувания и я разнесъл апостолски из българската земя, за да я четат и преписват. И трудът му не отишъл напразно. Десетките преписи на неговата „книжица“ станали настолна книга на безброй български родолюбци през следващите десетилетия. 

Денят и годината на смъртта на св. Паисий Хилендарски са неизвестни, затова паметта му се чества на неговия имен ден – 19 юни, когато се чества преподобни Паисий Велики.

Молитвите му към Господа да имаме!

КУЛТ КЪМ ИЗКРИВЕНОТО – ПАДЕНИЕТО на съвременната българска експресионистична живопис в картините на Николай Майсторов „Начало на знанието е страхопочитанието пред Господа; само глупците презират мъдростта и наставлението.“Притчи 1:7 НП »

Християнски православен фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“                                                   С »

                    ГАЛЕРИЯ -ЖИВОТВОРЕНИЕ Заповядайте на първия християнски фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“ с два тържествени благотворителни концерта по случай празника Покров Богородичен и с »

Материалът „Зад Маската“ представя арх. Пламен Пламенов Мирянов е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

Материалът Филм на арх. Пламен Пламенов Мирянов печели Голяма награда на международен тур филм фест е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

СВ. БЛАГОВЕРЕН КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ
ЗОРАНА

СВ. БЛАГОВЕРЕН КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ

СВ. БЛАГОВЕРЕН КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ,  ХРАМОВ ПРАЗНИК НА ЕДНОИМЕННАТА ПАТРИАРШЕСКА КАТЕДРАЛА Св. Александър Невски бил княз на Новгородското княжество когато по-голямата част от руските земи

Прочетете повече »
ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО
ЗОРАНА

ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО

ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО С празника Въведение Богородично отбелязваме въвеждането на тригодишната св. Дева Мария в Йерусалимския храм от нейните родители светите Йоаким и Ана, които на

Прочетете повече »