СЛУШАЙ НА ЖИВО | ЗОРАНА 87.6
ЕДИНСТВЕНОТО ХРИСТИЯНСКО РАДИО В СОФИЯ

СВ. МЪЧЕНИК ДАСИЙ ДОРОСТОЛСКИ

Св. Дасий е един от най-известните и почитани мъченици на Христовата вяра по българските земи през късната античност и във времето на Първото българско царство.

Св. Дасий произлизал от местните траки и служел като обикновен войник в римския ХІ Клавдиев легион, базиран в Дуросторум (българският Дръстър, днешен град Силистра). При гонението на християните по времето на  императорите Диоклетиан и Максимиан в края на III в.  св. Дасий, бидейки таен християнин, отказал да участва в новогодишните езически празненства, почитащи бог Сатурн. Според обичая, тридесет дни преди празника римляните избирали красив юноша, обличали го в красиви дрехи и му оказвали царски почести, а в деня на празника го принасяли в жертва на бога. В онази далечна 292 г. се случило така, че жребият отредил св. Дасий да бъде поредният „цар на крониите”. Св. Дасий не искал да отдаде своя живот в жертва на едно езическо божество. Ето защо той решил да разкрие своята вяра и, ако трябвало да умре, то единственият, за когото си заслужавало това да стане, бил Христос, затова той предпочел смело да изобличи идолослужителите.

Изправен на съд пред Басос, легатът на легиона, той с ярки думи изповядал вярата си в Христа. След жестоки мъчения тракийският войник бил посечен на 20 ноември 302 г.

 Неговото житие било написано още през ІV- V в., а култът към мъченика придобил широка известност. Св. Дасий бил включен в Синаксара на Цариградската патриаршия, а в чест на доростолския мъченик били издигани храмове и параклиси в различни части на империята.

В края на VІ в. жители на Доростол, уплашени от аваро-славянските нашествия, побягнали в Италия. Те отнесли със себе си мощите на светеца в големия град Анкона, където и днес в музея „Диоцезиано“ се пази неговият каменен саркофаг с надпис: „На това място лежи св. Дасий, пренесен от Доростол“. 

При посещението си в България през 2001 г. папа Йоан Павел ІІ дари на Силистра част от мощите на св. Дасий, положени в мраморна мощехранилница, която е приблизително копие на саркофага от Анкона. Днес те се съхраняват в катедралния митрополитски храм „Св. ап. Петър и Павел“ в Силистра.

Молитвите му към Господа да имаме!

КУЛТ КЪМ ИЗКРИВЕНОТО – ПАДЕНИЕТО на съвременната българска експресионистична живопис в картините на Николай Майсторов „Начало на знанието е страхопочитанието пред Господа; само глупците презират мъдростта и наставлението.“Притчи 1:7 НП »

Християнски православен фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“                                                   С »

                    ГАЛЕРИЯ -ЖИВОТВОРЕНИЕ Заповядайте на първия християнски фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“ с два тържествени благотворителни концерта по случай празника Покров Богородичен и с »

Материалът „Зад Маската“ представя арх. Пламен Пламенов Мирянов е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

Материалът Филм на арх. Пламен Пламенов Мирянов печели Голяма награда на международен тур филм фест е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

СВ. ПРОРОК МОЙСЕЙ БОГОВИДЕЦ
ЗОРАНА

СВ. ПРОРОК МОЙСЕЙ БОГОВИДЕЦ

СВ. ПРОРОК МОЙСЕЙ БОГОВИДЕЦ Предполага се, че св. пророк Моисей е живял през XIII в.пр.Р.Хр. Библията разказва, че тогавашният египетски фараон заповядал новородените еврейски момчета

Прочетете повече »
СВ. АНТИМ НИКОМИДИЙСКИ
ЗОРАНА

СВ. АНТИМ НИКОМИДИЙСКИ

СВ. АНТИМ НИКОМИДИЙСКИ Свещеномъченик Антим Никомидийски живял през третия и началото на четвъртия век. Родил се в Никомидия, главен град на малоазийската област Витиния. Получил

Прочетете повече »

ИСТИНАТА ЗА ДЪНОВ ХРИСТИЯНСКИЯТ ПОГЛЕД

ПЪРВА ЧАСТ

Петър Дънов и Ванга пророци и предтечи на антихриста