СВ. МЪЧЕНИК ДАСИЙ ДОРОСТОЛСКИ
Св. Дасий произлизал от местните траки и в края на III век служел като войник в римския ХІ Клавдиев легион, базиран в град Дуросторум (днес Силистра). При гонението на християните по времето на императорите Диоклетиан и Максимиан св. Дасий, който дотогава криел своята християнска вяра, отказал да участва в езическите празненства, почитащи божеството Сатурн. Според римския обичай, тридесет дни преди празника римляните избирали красив младеж, обличали го в разкошни дрехи, оказвали му царски почести и изпълнявали заповедите му в продължение на един месец, а в деня на празника го принасяли в жертва на божеството. Случило се, че в онази година жребият отредил св. Дасий да бъде „цар на сатурналиите”. Той обаче не искал да съучаства в езическия обряд и да отдаде своя живот в жертва на езическо божество. Затова решил да изповяда своята вяра и, ако трябва, да умре за Христа. Изправен на съд пред легàта на легиона, той смело изповядал вярата си в Христа и изобличил езическите божества. Дасий бил подложен на жестоки мъчения и накрая бил посечен на 20 ноември, вероятно в 303 г. Неговото житие било написано през ІV–V век, а култът към мъченика придобил широка известност.
В негова чест били издигани храмове и параклиси.
В края на VІ век, вследствие от аваро-славянските нашествия, мощите били пренесени най-вероятно в Константинопол.
Св. Дасий бил включен в Синаксара на Цариградската патриаршия.
През XIII век мощите му били отнесени в италианския град Анкона, където и днес в епархийския музей се пази каменен саркофаг с надпис на гръцки: „На това място лежи светият мъченик Дасий, пренесен от Доростол“.
Преди две десетилетия римският папа върна на Силистра част от мощите на св. Дасий в мраморна мощехранилница подобна на саркофага от Анкона. Днес те се съхраняват в катедралния митрополитски храм „Св. ап. Петър и Павел“ в Силистра.