СЛУШАЙ НА ЖИВО | ЗОРАНА 87.6
ЕДИНСТВЕНОТО ХРИСТИЯНСКО РАДИО В СОФИЯ

СВ. МАРК ЕФЕСКИ

СВ. МАРК ЕФЕСКИ
СВ. МАРК ЕФЕСКИ

Св. Марк Евгеник, митрополит Ефески (1392–1444) живял по време на едно от най-тежките и лукави изпитания, които светата православна Църква е претърпяла в многовековната си история. През първата половина на XV век Византийската империя, заплашена от напиращите от изток османски турци, потърсила политическа и военна подкрепа от Запада.

Римският папа Евгений IV решил да се възползва от османската заплаха.

Той обещал на ромеите военна помощ в замяна на духовно подчинение на Рим с приемане на цялостното вероучение на Римската църква, включително отклоненията спрямо православната вяра (т. нар. „филиокве“, учението за „чистилището“ и пр.). За целта през 1438 г. папата свикал във Ферара събор, на който участвала и многобройна византийска делегация начело с император Иоан VIII Палеолог и Константинополския патриарх Йосиф II. Този събор, който се преместил във Флоренция, продължил повече от година и главната му задача била присъединяването на православните към римокатолицизма. Мнозинството от присъстващите православни йерарси се поддали на обещанията и заплахите. Подложени на силен натиск от страна на папството и на своя император, те подписали унията с папата на 6 юли 1439 г.

Единствен от православните епископи, който решително отказал да подпише отстъпническия акт, бил св. Марк Ефески. Така той станал знаме на борбата срещу Флорентинската уния, която впоследствие била отхвърлена и от монашеството, и от православния народ.

На смъртния си одър св. Марк помолил своя последовател Георгий Схоларий да продължи делото му.

Унията така и не предотвратила османското завладяване на Константинопол в 1453 г., след което Георгий Схоларий станал патриарх с името Генадий. 

След кончината си св. Марк бил почитан като светец и наричан „стълб на Православието“. Официално е канонизиран през 1734 г. Той е автор на значимо книжовно творчество в областта на химнографията, догматиката, полемични съчинения, защита на исихазма и пр.

Св. Марк, непоклатим стълб на Православието, моли Бога за нас!

КУЛТ КЪМ ИЗКРИВЕНОТО – ПАДЕНИЕТО на съвременната българска експресионистична живопис в картините на Николай Майсторов „Начало на знанието е страхопочитанието пред Господа; само глупците презират мъдростта и наставлението.“Притчи 1:7 НП »

Християнски православен фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“                                                   С »

                    ГАЛЕРИЯ -ЖИВОТВОРЕНИЕ Заповядайте на първия християнски фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“ с два тържествени благотворителни концерта по случай празника Покров Богородичен и с »

Материалът „Зад Маската“ представя арх. Пламен Пламенов Мирянов е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

Материалът Филм на арх. Пламен Пламенов Мирянов печели Голяма награда на международен тур филм фест е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

СВ. КИРАНА СОЛУНСКА
ЗОРАНА

СВ. КИРАНА СОЛУНСКА

СВ. КИРАНА СОЛУНСКА  Св. новомъченица Кирана е родена към 1731 г. в семейството на благочестиви християни в българското село Висока на 30 км. от Солун 

Прочетете повече »