СЛУШАЙ НА ЖИВО | ЗОРАНА 87.6
ЕДИНСТВЕНОТО ХРИСТИЯНСКО РАДИО В СОФИЯ

СВ. МАКСИМ ИЗПОВЕДНИК

Днес Църквата чества паметта на преп. Максим Изповедник, един от най-проникновените богослови в историята, авторитетен църковен учител и неустрашим поборник на Православието.

Св. Максим се родил в края на VI век в Цариград в знатно семейство. Получил отлично образование, той бил най-могъщият философски ум на своето време, дълбок познавач на Платон, Аристотел и неоплатониците, а още по-дълбок християнски богослов. Поради знатния си произход, изключителен ум и образаваност бил назначен за императорски секретар. Но тъй като имал силно монашеско призвание, той напуснал този висок пост и станал монах в Хризополския манастир до Халкидон, където прекарал 10 години, след което се преместил в друг манастир, а след персийското нашествие се отправил на Запад, където се установил в Картаген. 

Славата на св. Максим в църковната история се основава върху неуморимата му и енергична борба против монотелитската ерес, която признавала в Исус Христос само една воля – Божествената и която представлявала лукаво видоизменение на съборно осъденото монофизитство. И двете ереси – монофизитство и монотелитство – превратно разбирали природата и волята на Богочовека Иисус Христос и така подривали самите основи на Християнството.

Монотелитската ерес била подкрепяна от император Ираклий (611–641) и цариградския патриарх Сергий (610–638). Освен св. Максим срещу нея се противопоставили римският папа св. Мартин и йерусалимският патриарх св. Софроний. 

По време не престоя си в Картаген св. Максим водел упорита борба против монотелитството. По негово внушение през 649 г. папа Мартин свикал събор в Рим, който осъдил монотелитството. По заповед на император Констанс II (641–668), приемник на Ираклий, през 653 г. св. Максим бил арестуван в Рим и впоследствие отведен в Константинопол, където на два пъти бил осъждан (в 658 и 662 г.) по обвинения в ерес, държавна измяна и вражда против царя. Светецът бил подложен на кървави изтезания, но останал непоколебим в православната си вяра. Накрая отрязали езика му и отсекли дясната му ръка, за да не може да проповядва и да пише. Въпреки понесените страдания той оживял и бил изпратен на заточение в днешна Грузия, където починал в 662 г. 

Молитвите му към Господа да имаме!

КУЛТ КЪМ ИЗКРИВЕНОТО – ПАДЕНИЕТО на съвременната българска експресионистична живопис в картините на Николай Майсторов „Начало на знанието е страхопочитанието пред Господа; само глупците презират мъдростта и наставлението.“Притчи 1:7 НП »

Християнски православен фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“                                                   С »

                    ГАЛЕРИЯ -ЖИВОТВОРЕНИЕ Заповядайте на първия християнски фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“ с два тържествени благотворителни концерта по случай празника Покров Богородичен и с »

Материалът „Зад Маската“ представя арх. Пламен Пламенов Мирянов е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

Материалът Филм на арх. Пламен Пламенов Мирянов печели Голяма награда на международен тур филм фест е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

СВ. БЛАГОВЕРЕН КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ
ЗОРАНА

СВ. БЛАГОВЕРЕН КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ

СВ. БЛАГОВЕРЕН КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ,  ХРАМОВ ПРАЗНИК НА ЕДНОИМЕННАТА ПАТРИАРШЕСКА КАТЕДРАЛА Св. Александър Невски бил княз на Новгородското княжество когато по-голямата част от руските земи

Прочетете повече »
ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО
ЗОРАНА

ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО

ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО С празника Въведение Богородично отбелязваме въвеждането на тригодишната св. Дева Мария в Йерусалимския храм от нейните родители светите Йоаким и Ана, които на

Прочетете повече »