СЛУШАЙ НА ЖИВО | ЗОРАНА 87.6
ЕДИНСТВЕНОТО ХРИСТИЯНСКО РАДИО В СОФИЯ

СВ. КРАЛ СТЕФАН МИЛУТИН

Св. благоверен крал Стефан Урош II Милутин e един от най-великите сръбски владетели от благочестивата династия на Неманичите, управлявал от 1282 до 1321 г. и издигнал „толкова църкви, колкото години царувал“.

Положил големи грижи за въздигането на сръбската държава и нейната поместна Църква и надминал всички свои предшественици по дарителство и храмостроителство. Бил син на крал Стефан Урош I (1243-1276) и на принцеса Елена (наречена „Анжуйска“), която в края на живота си става православна монахиня и е канонизирана.

При крал Милутин Сърбия се разширила значително на юг в Македония и Албания. В териториите подвластни на Сръбската архиепископия кралят разгърнал голямо църковно и манастирско строителство. Но щедрото му дарителство не се ограничило само с подвластните му земи. Той построил в светогорския Хилендарски манастир главния храм, който стои и до днес, а също така и кула за защита на манастира от нападения на морски разбойници; подарил на обителта села, воденици и др. Построил също така църкви в Иерусалим, Цариград, Солун и пр. В светия град Иерусалим построил и манастира „Св. Архангели Михаил и Гавриил“, както и странноприемница за поклонниците славяни.

Св. крал Стефан бил благочестив и състрадателен човек. Щедро дарявал материална помощ на манастирите, изграждал болници, развивал просветата. Времето на неговото управление било свързано с натиск за приемане на уния с папата, но той умело маневрирал политически и опазил Православната вяра. 

Св. крал Стефан Милутин починал на 29 октомври 1321 г.

Бог го прославил с нетление на мощите, поради което, а също и заради неговата изключителна благотворителност, Сръбската Православна Църква го причислила към лика на светиите.

Първоначално светите му мощи били пазени в Банския манастир „Св. Стефан“ в Косово, а след Косовската битка през 1389 г. били отнесени в близкото село Тренча. Около 1460 г. поради опасност от турците митрополит Стефан ги пренесъл в манастира в Горна Баня край София.

По-късно мощите били пренесени в София, в митрополитския храм, който в негова чест започнал да се нарича от народа „Свети Крал“ (понастоящем този храм се нарича „Св. Неделя“). Там те и до днес са предмет на благоговейна почит. Паметта на светеца се чества на 30 октомври и е един от храмовите празници на столичната катедрала.

Молитвите му към Господа да имаме!

КУЛТ КЪМ ИЗКРИВЕНОТО – ПАДЕНИЕТО на съвременната българска експресионистична живопис в картините на Николай Майсторов „Начало на знанието е страхопочитанието пред Господа; само глупците презират мъдростта и наставлението.“Притчи 1:7 НП »

Християнски православен фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“                                                   С »

                    ГАЛЕРИЯ -ЖИВОТВОРЕНИЕ Заповядайте на първия християнски фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“ с два тържествени благотворителни концерта по случай празника Покров Богородичен и с »

Материалът „Зад Маската“ представя арх. Пламен Пламенов Мирянов е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

Материалът Филм на арх. Пламен Пламенов Мирянов печели Голяма награда на международен тур филм фест е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

СВЕТЛИ ПЕТЪК: ПРАЗНИК НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА
ЗОРАНА

СВЕТЛИ ПЕТЪК: ПРАЗНИК НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

СВЕТЛИ ПЕТЪК: ПРАЗНИК НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА – ЖИВОПРИЕМЕН ИЗТОЧНИК На Светли петък честваме празника на Пресвета Богородица – Живоприемен източник, който първоначално е бил храмовият

Прочетете повече »
СВЕТЛАТА ПАСХАЛНА СЕДМИЦА
ЗОРАНА

СВЕТЛАТА ПАСХАЛНА СЕДМИЦА

СВЕТЛАТА ПАСХАЛНА СЕДМИЦА Христос воскресе! Седмицата, която следва Великден, се нарича „Светлата седмица“, защото изцяло минава под знака на незелязващата светлина на Христовото Възкресение. Освен

Прочетете повече »
ВЪЗКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО
ЗОРАНА

ВЪЗКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО

ВЪЗКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО Христос възкръсна от мъртвите, със смъртта си смъртта победи и на тия, които са в гробовете, дарува живот! Денят на Христовото Възкресение е

Прочетете повече »