СВ. ИЛАРИОН ЕПИСКОП МЪГЛЕНСКИ
Св. Иларион живял в дванадесети век в Мъглен, област, която се намира в днешна Гърцка Македония. Той произхождал от благочестиви родители, които дълго време били бездетни, но св. Богородица се явила на майката и я утешила, че ще роди син, който ще бъде свят и ще обърне мнозина към истинската вяра.
Бъдещият светител получил добро образование, но имал монашеско призвание и на осемнадесетгодишна възраст станал монах в манастир недалеч от Охрид. Преуспявал в духовния живот и игуменът на манастира завещал на братята след смъртта му да го приемат за свой нов игумен. Светият живот, аскетичните подвизи и чудотворството на игумен Иларион станали широко известни и мнозина идвали при него за съвет и молитвена помощ, а някои заживяли в манастира под негово ръководство.
Във време на голям глад по неговите молитви празните житници на манастира се напълнили с пшеница.
С нея той хранел не само братята, но и външните хора, които идвали при него за помощ. По внушение на Божията Майка Охридският архиепископ Евстатий хиротонисал в 1134 г. Иларион за епископ на град Мъглен.
В областта на Мъглен имало множество привърженици на разни ереси – богомили, павликяни, манихеи. Св. Иларион водел открита и смела борба срещу еретиците, разкривал същността на православната вероизповед и изобличавал лъжеученията. Веднъж някои от еретиците така се озверили срещу него, че го пребили с камъни до смърт.
Но Бог по чудо запазил живота му.
Това поразило враговете и мнозина от тях приели православната вяра.
Св. Иларион починал в мир на 21 октомври 1164 г. Когато по-късно бил отворен гробът му, мощите му се оказали нетленни. Много болни получавали изцеление от тях.
През 1206 г. българският владетел Калоян пренесъл тържествено светите мощи на св. Иларион в столицата Търново. По-късно цар Йоан-Асен II ги поставил в църквата „Св. 40 мъченици“. При турското нашествие тези мощи били скрити, но по-късно гръцки епископи тайно ги пренесли в Цариград.