СЛУШАЙ НА ЖИВО | ЗОРАНА 87.6
ЕДИНСТВЕНОТО ХРИСТИЯНСКО РАДИО В СОФИЯ

СВ. ГРИГОРИЙ НИСИЙСКИ

Св. Григорий се родил около 335 г. в Кападокия в семейство знаменито с поколения светци и изповедници на вярата. Заедно с по-големия му брат св. Василий Велики и със св. Григорий Богослов те са трите основни стожера на Кападокийското богословие с ключов принос за изясняване на учението на Православната вяра през втората половина на IV век.

Благодарение на знатния си произход и семейната традиция Григорий получил високо образование.

Голямо духовно-аскетично влияние упражнила върху него сестра му св. Макрина, която лично го наставлявала. 

Когато император Юлиан Отстъпник отстранил християните от учителското съсловие, св. Григорий се оттеглил в най-строго монашеско усамотение. В 372 година св. Василий поставил брат си, въпреки нежеланието му, за епископ на град Ниса. При арианствуващия император Валент той бил оклеветен, осъден и прогонен от катедрата си, но след смъртта на Валент (378 г.) пак бил възстановен в епархията си. Взел участие в Антиохийския събор през 379 г. и във Втория Вселенски събор през 381 г. като ключова фигура със забележителен богословски принос.

Многостранна е дейността на св. Григорий Нисийски като плодовит писател и даровит богослов.

Неговата богата умозрителна дарба му помагала да обработи систематически истините на вярата и да ги защищава от еретиците. Той има важен принос към укрепване и развиване на Православната догматика. Освен от силния характер и изповедничество на мъчениците, Православието се нуждае и от светли и богопросветени умове като св. Григорий, за да изясни и устрои своето учение. В знаменитото си съчинение в 12 книги „Против Евномий“ св. Григорий Нисийски защищава учението на брат си св. Василий Велики относно божествеността на Сина и на Светия Дух. Нему принадлежат и прекрасни тълкувания на Петокнижието и на Псалтира, както и чудни беседи върху Блаженствата и Господнята молитва. От него са останали образцови аскетически трудове, проповеди, речи на полемични теми и пр., които му отреждат достойно място сред великите Кападокийци.

Св. Григорий Нисийски починал в Ниса към 394 г. 

Молитвите му към Господа да имаме!

КУЛТ КЪМ ИЗКРИВЕНОТО – ПАДЕНИЕТО на съвременната българска експресионистична живопис в картините на Николай Майсторов „Начало на знанието е страхопочитанието пред Господа; само глупците презират мъдростта и наставлението.“Притчи 1:7 НП »

Християнски православен фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“                                                   С »

                    ГАЛЕРИЯ -ЖИВОТВОРЕНИЕ Заповядайте на първия християнски фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“ с два тържествени благотворителни концерта по случай празника Покров Богородичен и с »

Материалът „Зад Маската“ представя арх. Пламен Пламенов Мирянов е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

Материалът Филм на арх. Пламен Пламенов Мирянов печели Голяма награда на международен тур филм фест е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

РОЖДЕСТВОТО НА БОГОЧОВЕКА
ЗОРАНА

РОЖДЕСТВОТО НА БОГОЧОВЕКА

РОЖДЕСТВОТО НА БОГОЧОВЕКА Раждането на Спасителя на света е най-важното събитие в човешката история от времето на грехопадението на Адам и Ева. Те били справедливо

Прочетете повече »
СВ. ВЕЛИКОМЪЧЕНИЦА АНАСТАСИЯ
ЗОРАНА

СВ. ВЕЛИКОМЪЧЕНИЦА АНАСТАСИЯ

СВ. ВЕЛИКОМЪЧЕНИЦА АНАСТАСИЯ Св. Анастасия била дъщеря на знатен римски гражданин. Баща ѝ бил езичник, но майка ѝ изповядвала християнската вяра. Възпитанието на Анастасия било

Прочетете повече »