СЛУШАЙ НА ЖИВО | ЗОРАНА 87.6
ЕДИНСТВЕНОТО ХРИСТИЯНСКО РАДИО В СОФИЯ

СВ. БОГОЯВЛЕНИЕ

Днес честваме Кръщението на Господ Иисус Христос в река Йордан. Този празник наричаме Богоявление, защото в този ден Господ се явил на света за обществено служение и защото същевременно Бог явява на човеците своята триединна същност. До IV век този празник бил съединен с Рождество Христово под общото име – Богоявление.  

Наскоро преди Кръщението Господне св. Иоан Кръстител бил започнал покайната си проповед във Витавара отвъд Йордан. Иоан е предсказаният от пророк Малахия Вестител, който трябва да приготви пътя на Господа (Мал. 3:1). За него говори и великият пророк Исаия: „Гласът на викащия в пустинята говори: пригответе път Господу, прави направете в пустинята пътеките за нашия Бог“ (Ис. 40:3). 

Иоановият призив:

„Покайте се, защото се приближи царството небесно!“ (Мат. 3:2) привлякъл мнозина, дори фарисеи и садукеи. „Тогава излизаха при него Иерусалим, цяла Юдея и цялата Йорданска околност, и се кръщаваха от него в реката Йордан, като изповядваха греховете си.“ (Мат. 3:5-6) Най-сетне при него идва да Се кръсти и Сам Господ, Който на въпроса на Иоан „Аз имам нужда да се кръстя от Тебе, и Ти ли идеш при мене?“ смирено отговаря: „Остави сега; защото тъй нам подобава да изпълним всяка правда.“ (Мат. 3:15)

„И ето, отвориха Му се небесата, и видя Духа Божий да слиза като гълъб и да се спуща върху Него. И ето, глас от небесата, който казваше: Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение“. (Мат. 3:16-17)

В този миг се възвестява на света великата тайна, за която загатва Старият Завет: тайната на Божествената Троица. Отец се явява на човешкия слух, Духът – на зрението, а въплътеният Бог Син като човек общува с човеците. 

Пророк Иоан свидетелства:

„Ето Агнецът Божи, Който взема върху Себе Си греха на света“ (Иоан 1:29) и чрез Кръщението на Иисус е изявена Христовата мисия в света и е посочен пътят на спасението. А чрез светото Кръщение в нас трябва да умре старият греховен човек, за да излезем от свещения купел очистени, обновени и възродени.

Празникът Богоявление се нарича още Просвещение, защото Иорданското събитие ни просвещава, като ни показва Бога изявен в непостижимата тайна на единосъщната и неразделна Троица. Всеки от нас чрез светото Кръщение бива осиновен от Отеца на Светлината чрез заслугата на Сина и чрез силата на Светия Дух. За това истинско Просвещение славослови богоявленският кондак:

„Явил си Се днес на вселената и Твоята светлина, Господи, се отрази върху нас, които разумно Те възпяваме: дошъл си и си Се явил, Светлина непристъпна.“

Честит и благословен празник!

КУЛТ КЪМ ИЗКРИВЕНОТО – ПАДЕНИЕТО на съвременната българска експресионистична живопис в картините на Николай Майсторов „Начало на знанието е страхопочитанието пред Господа; само глупците презират мъдростта и наставлението.“Притчи 1:7 НП »

Християнски православен фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“                                                   С »

                    ГАЛЕРИЯ -ЖИВОТВОРЕНИЕ Заповядайте на първия християнски фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“ с два тържествени благотворителни концерта по случай празника Покров Богородичен и с »

Материалът „Зад Маската“ представя арх. Пламен Пламенов Мирянов е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

Материалът Филм на арх. Пламен Пламенов Мирянов печели Голяма награда на международен тур филм фест е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

СВ. РАВНОАПАСТОЛНА НИНА
ЗОРАНА

СВ. РАВНОАПАСТОЛНА НИНА

СВ. РАВНОАПАСТОЛНА НИНА Според църковното предание Грузия е под покровителството на пресвета Богородица, на която се паднал жребият да благовести там Евангелието. Но Бог промислил

Прочетете повече »
СВ. САВА СРЪБСКИ
ЗОРАНА

 СВ. САВА СРЪБСКИ

СВ. САВА СРЪБСКИ Най-почитаният сръбски светец – св. Сава, първият сръбски архиепископ и просветителят на сръбския народ – е роден около 1170 г. с името

Прочетете повече »
СВ. ГРИГОРИЙ НИСИЙСКИ
ЗОРАНА

СВ. ГРИГОРИЙ НИСИЙСКИ

СВ. ГРИГОРИЙ НИСИЙСКИ Св. Григорий се родил около 335 г. в Кападокия в семейство знаменито с поколения светци и изповедници на вярата. Заедно с по-големия

Прочетете повече »