СЛУШАЙ НА ЖИВО | ЗОРАНА 87.6
ЕДИНСТВЕНОТО ХРИСТИЯНСКО РАДИО В СОФИЯ

СВ. БЛАГОВЕРЕН КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ, 

ХРАМОВ ПРАЗНИК НА ЕДНОИМЕННАТА ПАТРИАРШЕСКА КАТЕДРАЛА

Св. Александър Невски бил княз на Новгородското княжество когато по-голямата част от руските земи били под татаро-монголско владичество. По време на неговото управление шведски войски се отправили на поход срещу земите на Новгород. Княз Александър поел защитата на княжеството и като имал силна вяра възложил всичките си надежди за победа на Бога. Сражението станало през 1240 г. на брега на река Нева. Новгородският княз с Божия помощ удържал славна победа, за която бил наречен с прозвището „Невски“. Не по-малко важна била и победата му в битката на Чудското езеро (1241 г.) срещу германските нашественици – рицарите от Тевтонския орден.

Отблъсквайки опасността от запад, политиката му на изток срещу превъзхождащата го сила на Монголската империя била мирна, благоразумна и далновидна. Св. Александър признавал върховенството на хана и бил признат от него за Велик княз Владимирски, Киевски и Новгородски. Той управлявал десет години и в това време на мир направил много добри дела за вярата, укрепил Църквата и народа.

В края на живота си св. Александър Невски приел монашество.

Той предал Богу дух на 14 ноември 1263 година на 44-годишна възраст. На гроба му в катедралата в град Владимир ставали множество чудеса. По време на цар Петър Първи мощите му били тържествено пренесени в новооснованата столица Санкт Петербург, където пребивават и досега в Александро-Невската лавра. Там мощите на светеца продължават да чудотворят и сега и не спира молитвата на поклонниците към него за помощ и застъпничество. 

На днешния ден главен храмов празник отбелязва и патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“, построена в памет на хилядите воини, загинали за Освобождението на България. Св. Александър Невски е бил небесният покровител на цар Александър Втори Освободител, поради което с решение на Народното събрание главната катедрала в столицата на новоосвободена България е посветена на неговия патрон. Строителството на храма-паметник започва през 1904 г. и продължава до 1912 г. Осветен е с тържествена церемония, състояла се от 12 до 14 септември 1924 г. През 1951 г. храмът е обявен за Патриаршеска катедрала. В храма се пази и частица от мощите на св. Александър Невски.  

Молитвите му към Господа да имаме!

КУЛТ КЪМ ИЗКРИВЕНОТО – ПАДЕНИЕТО на съвременната българска експресионистична живопис в картините на Николай Майсторов „Начало на знанието е страхопочитанието пред Господа; само глупците презират мъдростта и наставлението.“Притчи 1:7 НП »

Християнски православен фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“                                                   С »

                    ГАЛЕРИЯ -ЖИВОТВОРЕНИЕ Заповядайте на първия християнски фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“ с два тържествени благотворителни концерта по случай празника Покров Богородичен и с »

Материалът „Зад Маската“ представя арх. Пламен Пламенов Мирянов е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

Материалът Филм на арх. Пламен Пламенов Мирянов печели Голяма награда на международен тур филм фест е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

СВ. ЙОАН ЗЛАТОУСТ
ЗОРАНА

СВ. ЙОАН ЗЛАТОУСТ

СВ. ЙОАН ЗЛАТОУСТ Великият отец на Църквата и вселенски учител св. Йоан Златоуст се родил около 347 г. в Антиохия. Получил отлично образование при известния

Прочетете повече »
СВ. МЪЧЕНИК МИНА
ЗОРАНА

СВ. МЪЧЕНИК МИНА

СВ. МЪЧЕНИК МИНА  Свети мъченик Мина бил египтянин. Той изповядвал християнската вяра и служел във войската, разположена в Котуанската област. По време на големите гонения

Прочетете повече »
СВ. НЕКТАРИЙ ЕГИНСКИ
ЗОРАНА

СВ. НЕКТАРИЙ ЕГИНСКИ

СВ. НЕКТАРИЙ ЕГИНСКИ Днес Църквата празнува паметта на един от най-почитаните светци и чудотворци на 20 век– св. Нектарий Егински. Св. Нектарий е роден в

Прочетете повече »