СЛУШАЙ НА ЖИВО | ЗОРАНА 87.6
ЕДИНСТВЕНОТО ХРИСТИЯНСКО РАДИО В СОФИЯ

СВ. АТАНАСИЙ ВЕЛИКИ

Днес празнуваме паметта на св. Атанасий Велики, патриарх Александрийски, един от най-видните богослови и радетели за чистотата на вярата, с ключов принос за разобличаването на арианската ерес. 

Роден е към 296 г. в Александрия в християнско семейство. Изучава добре философията на Платон, стоиците, епикурейците и неоплатониците. Познава добре съчиненията на църковните отци от предходните епохи: св. Ириней Лионски, св. Климент Александрийски, спорния ерудит Ориген и пр. Става дякон  на александрийския епископ Александър и като такъв участва в Първия вселенски събор през 325 г. в Никея, където се отличава като „най-силен боец против арианите“.

Наричат го „баща на православното богословие“, защото аргументира богословски православното учение за Боговъплъщението, за св. Троица и пр. Противопоставяйки се на арианството, според което Христос е твар, Атанасий развива идеята, че Синът Божи е приел тленна форма, за да възвърне хората към безсмъртието, отнето в резултат на грехопадението. Отстоява не само на думи, но и с риск на живота си православното учение, че Бог Син е единосъщен (homoousios) с Бог Отец. 

Още на младини се запознава със св. Антоний Велики и от него се приучава на аскетически живот. Написва житието му, което става настолна книга за бъдещите монаси на Изток и на Запад. 

Заема Александрийската архиепископска катедра около 45 години, включително 5 изгнания. Развива удивителна пастирска дейност, благодарение на която в най-кризисната епоха на древната Църква православното учение устоява. 

По време на многобройните си изгнания св. Атанасий минава и през днешните български земи, включително през 343 г., когато участва в Сердикийския събор, който го оправдава срещу клеветническите обвинения на арианите. Вероятните места свързани с този събор са Ротондата „Св. Георгий“ и манастирът, чиито останки са открити над сегашния Южен парк в долната част на ул. „Козяк“ в кв. Лозенец на столицата. 

За големите му заслуги към Църквата св. Атанасий бива наричан „тринадесетият апостол“ и „стълб на Църквата“. Молитвите му към Господа да имаме!

Крайбрежието на Александрия с фара
Крайбрежието на Александрия с фара

КУЛТ КЪМ ИЗКРИВЕНОТО – ПАДЕНИЕТО на съвременната българска експресионистична живопис в картините на Николай Майсторов „Начало на знанието е страхопочитанието пред Господа; само глупците презират мъдростта и наставлението.“Притчи 1:7 НП »

Християнски православен фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“                                                   С »

                    ГАЛЕРИЯ -ЖИВОТВОРЕНИЕ Заповядайте на първия християнски фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“ с два тържествени благотворителни концерта по случай празника Покров Богородичен и с »

Материалът „Зад Маската“ представя арх. Пламен Пламенов Мирянов е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

Материалът Филм на арх. Пламен Пламенов Мирянов печели Голяма награда на международен тур филм фест е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

СВЕТЛИ ПЕТЪК: ПРАЗНИК НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА
ЗОРАНА

СВЕТЛИ ПЕТЪК: ПРАЗНИК НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

СВЕТЛИ ПЕТЪК: ПРАЗНИК НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА – ЖИВОПРИЕМЕН ИЗТОЧНИК На Светли петък честваме празника на Пресвета Богородица – Живоприемен източник, който първоначално е бил храмовият

Прочетете повече »
СВЕТЛАТА ПАСХАЛНА СЕДМИЦА
ЗОРАНА

СВЕТЛАТА ПАСХАЛНА СЕДМИЦА

СВЕТЛАТА ПАСХАЛНА СЕДМИЦА Христос воскресе! Седмицата, която следва Великден, се нарича „Светлата седмица“, защото изцяло минава под знака на незелязващата светлина на Христовото Възкресение. Освен

Прочетете повече »
ВЪЗКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО
ЗОРАНА

ВЪЗКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО

ВЪЗКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО Христос възкръсна от мъртвите, със смъртта си смъртта победи и на тия, които са в гробовете, дарува живот! Денят на Христовото Възкресение е

Прочетете повече »