СЛУШАЙ НА ЖИВО | ЗОРАНА 87.6
ЕДИНСТВЕНОТО ХРИСТИЯНСКО РАДИО В СОФИЯ

СВ. АНДРЕЙ КРИТСКИ

Св. Андрей се родил в Дамаск около 660 г. в благочестиво християнстко семейство по времето, когато Близкият изток вече бил под властта на арабите. До седемгодишна възраст бил ням и проговорил по чудо, след като бил причастен със св. Тайни. Началното си образование получил в Дамаск, където изучавал граматика, риторика и философия. На 15 години бил приет в клира на Гроба Господен в Иерусалим и от тогава започнал неговият път в монашеския подвиг. 

През 665 г. бил изпратен на мисия в Константинопол.

Останал там, бил ръкоположен за дякон в храма „Св. София“ и служил в този сан над 20 години. Грижел се за сиропиталището и приюта при катедралата. В началото на VIII век бил ръкоположен за епископ и назначен за архиепископ на остров Крит. Там той строил църкви, създавал сиропиталища и приюти за бедните, вдъхновено и ярко проповядвал. 

Макар да бил православен и противник на монотелитството, през 712 г. участвал в еретическия събор, който бил свикан от императора-монотелит Филипик, и подписал решенията на този събор. След една година се покаял за това си прегрешение. Счита се, че по този повод е написал Великия покаен канон, който се чете всяка година в началото на Великия пост и е един от най-обичаните и важни текстове в Църквата.

Св. Андрей починал на остров Митилини (Лесбос) на връщане към Крит от мисия в Константинопол.

Това станало около 740 г. По-късно мощите му били пренесени в Константинопол, където чрез тях ставали изцеления. 

Св. Андрей Критски е един от най-значимите поети и химнографи в историята на Църквата. Съставил е многобройни проповеди за разни празници, канони и празнични стихири. На неговото перо принадлежи шедьовъра на византийската химнография покайния Велик канон, който е въведен в общоцърковното богослужение. Чете се на части в първите четири дни на Великия пост, а цял се чете в сряда на петата великопостна седмица. В това боговдъхновено съчинение св. Андрей привлича примери на грехопадение и покаяние от целия Стар и Нов Завет – за да ги приложи към себе си в състояние на дълбоко покаяние и духовно съкрушение.

Молитвите му към Господа да имаме!

КУЛТ КЪМ ИЗКРИВЕНОТО – ПАДЕНИЕТО на съвременната българска експресионистична живопис в картините на Николай Майсторов „Начало на знанието е страхопочитанието пред Господа; само глупците презират мъдростта и наставлението.“Притчи 1:7 НП »

Християнски православен фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“                                                   С »

                    ГАЛЕРИЯ -ЖИВОТВОРЕНИЕ Заповядайте на първия християнски фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“ с два тържествени благотворителни концерта по случай празника Покров Богородичен и с »

Материалът „Зад Маската“ представя арх. Пламен Пламенов Мирянов е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

Материалът Филм на арх. Пламен Пламенов Мирянов печели Голяма награда на международен тур филм фест е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

СВ. БЛАГОВЕРЕН КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ
ЗОРАНА

СВ. БЛАГОВЕРЕН КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ

СВ. БЛАГОВЕРЕН КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ,  ХРАМОВ ПРАЗНИК НА ЕДНОИМЕННАТА ПАТРИАРШЕСКА КАТЕДРАЛА Св. Александър Невски бил княз на Новгородското княжество когато по-голямата част от руските земи

Прочетете повече »
ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО
ЗОРАНА

ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО

ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО С празника Въведение Богородично отбелязваме въвеждането на тригодишната св. Дева Мария в Йерусалимския храм от нейните родители светите Йоаким и Ана, които на

Прочетете повече »