ПРЕПОДОБНИ ПАИСИЙ СВЕТОГОРЕЦ
Днес честваме паметта на един от най-обичаните светци на Църквата през ХХ век – св. Паисий Светогорец. Неговият живот и поучения са оказали силно въздействие на съвременните християни и той се нарежда до най-великите богослови и духовници на нашето време.
Роден е преди 100 години, на 24 юли 1924 г. във Фараса, Кападокия, по време на погрома над гърците в Мала Азия.
Бил кръстен от св. Арсений Кападокийски, който му дал своето име предсказвайки, че младенецът ще стене забалежителен монах. Семейството му било принудено да напусне Турция и да се установи в Гърция. Арсений още от малък проявявал забележетелни духовни дарби. Сърцето му го влечало към общение с Бога повече от всичко друго и затова, след отбил военната си служба, през 1950 г. той се установил на Света Гора, където се замонашил с името Паисий.
Там той се обучавал в различни манастира от велики и прозорливи духовници, носители на живото предание.
Особено много се упражнявал в Иисусовата молитва и четял духовни книги.
Много пъти той общувал с пресвета Богородица, със св. Евфимия Всехвална, св. Параскева и други, които му се явявали и го наставлявали.
След време, по заповед на св. Богородица заминал за Синай и се подвизавал в една пещера на 2000 метра надморска височина, в която водел невидима духовна бран срещу изкушенията на сатаната.
През 1964 г. се върнал на Света Гора.
Но славата му на благодатен духовник и чудотворец се разнесла и оттогава към него започнали да се стичат много нуждаещи се хора. Нямало болест, която старецът да не можел да излекува с молитвата си, нямало житейско изпитание, което той да не превръщал с молитвата си в благословение и ново начало. Макар че лекувал с молитвата си безброй хора, сам той боледувал тежко през цялото време, но никога не молел Бог за изцеление, а гледал на страданията като на благословение и подвиг.
Починал на 12 юли 1994 г. Погребан е в любимия си скит „Св. Йоан Богослов” край село Суроти недалеч от Солун.
Неговия изключително интересен живот и поучения са описани от духовните му чада след смъртта му в книгите: „Животът на стареца Паисий“, „Да превърнеш чуждата болка в своя“, „Светогорски отци и светогорски живот“ и много други, които са издадени и на български език.