Празникът Покров на пресвета Богородица
По време на голямо вражеско нападение срещу Константинопол мнозина вярващи се били събрали на молитва в знаменитата църква посветена на св. Богородица при чудотворния извор в квартала Влахерна. В този храм се съхранявали безценни светини свързани с Божията Майка, включително нейната дреха и нейното покривало (наричано още покров). Сред богомолците в храма бил св. Андрей (който бил юродив ради Христа) заедно със своя ученик Епифаний.
През нощта по време на всенощното бдение св. Андрей Юродиви имал чудно видение на св. Богородица обкръжена от светци и ангели. Със своето покривало тя покривала народа на Константинопол и се молела за него на своя божествен Син. Развълнуван от гледката, св. Андрей запитал ученика си:
– Виждаш ли, брате, как света Богородица се моли?
Св. Епифаний отговорил:
– Виждам, отче свети, и се изумявам!
Това видение на двамата подвижници станало известно на богомолците в храма, впоследствие – на целия град и обнадеждило неговите защитници. Скоро след това вражеските войски били отблъснати от Константинопол и опасността преминала.
Благодарният народ запомнил деня на събитието – 1 октомври – а също и начина, по който Божията майка изобразила своето застъпничество със спускането на своя покров за да ознаменува своето покровителство.
Празникът Покров на Божията Майка се е съхранил в руските земи, където се е чествал най-късно от XII век. Впоследствие се е разпространил и в другите християнски земи.
Чудното видение във Влахерна изобразява покровителството и застъпничеството на Божията майка, на която Нейният Син и Бог не отказва нито една молба. Затова Църквата измолва нейното спасително покровителство с думите:
Богомайко, като гледаме на твоя пречист образ, умилно казваме: покрий ни с честния си покров и ни избави от всяко зло, като молиш твоя Син Христос да спаси душите ни.