Полагане честния пояс на пресвета Богородица
Според църковното предание, след Успението на св. Богородица освен дрехата ѝ, между останалите вещи се запазил и нейният Пояс, собственоръчно изплетен от нея от камилска вълна. По нейна поръка той бил поверен на св. ап. Тома, а после се предавал между вярващите в Иерусалим по наследство.
Тази реликва е особено ценна не само поради това, че с нея се е опасвала Царицата Небесна, а и защото до нея се е докосвал Сам Господ Иисус Христос, когато се намирал в прегръдките на пречистата Си Майка.
През V век честният пояс на св. Богородица бил пренесен от Иерусалим в Константинопол и положен в скъпоценен ковчег във Влахернския храм „Св. Богородица“.
През Х век честният пояс на св. Богородица бил прославен чрез особена личба.
Византийската императрица Зоя, съпруга на император Лъв VI Философ, след като дълго време страдала от душевна болест, получила насън откровение, че незабавно ще оздравее, ако на нея бъде възложен поясът на Пресвета Богородица. Сам патриархът опасал пояса над болната царица и тя веднага оздравяла. Заради даруваната милост царицата отправила благодарствени молитви към Господа Иисуса Христа и пречистата Му Майка и сама украсила Пояса с бродерия от златни нишки.
През XII век, при император Мануил Комнин бил учреден празникът „Полагане честния пояс на пресвета Богородица“ на 31 август.
А през XIV век император Иоан VI Кантакузин подарил Пояса на светогорския манастир Ватопед, където реликвата се пази и до днес.
Съществува благочестива традиция до Пояса на св. Богородица да се докосват и да се освещават тънки ленти плат, които се носят като пояси от вярващите, в резултат на което по тяхната вяра и застъпничество на Пресвета Богородица мнозина са намерили изцеление, а жени са заченали рожбите си.