ОГНЕНИЯТ ПРОРОК НА ИСТИНСКИЯ БОГ
Житието на св. пророк Илия е един от най-скъпоценните бисери на Стария Завет. Праведник, аскет, непоколебим изобличител на богоотстъпничеството, той бил преследван от цар Ахав и царица Иезавел, които почитали езическото божество Ваал и покровителствали неговите жреци.
Вярата на св. Илия била толкова силна, че за да изобличи и вразуми нечестивия цар Ахав с молитва заключил небето и три години и половина не валяло дъжд и земята не дала плодовете си.
А върховото проявление на тази вяра било, когато гоненият от царя и царицата пророк предизвикал жреците на Ваал да измолят небесен огън за тяхното жертвоприношение на планината Кармил.
Когато въпреки целодневните молитви на 450 Ваалови жреци това не се случило, св. Илия наредил кладата за приготвеното от него жертвоприношение да бъде трикратно залята с вода, след което се обърнал с гореща молитва към Бога. „И огън Господен падна и пояде всесъжение, дърва, камъни и пръст, и погълна водата, която беше в окопа. Като видя това, всичкият народ падна ничком и каза: Господ е Бог, Господ е Бог!“ (3 Цар. 18:38-39) Жреците на Ваал били изклани, а обилен дъжд отново напоил изсушената земя.
Четвърт век св. пророк Илия ревностно изповядвал вярата в Бога, а краят на земния му живот бил необикновен – той бил грабнат жив на небето в огнена колесница при река Йордан.
Св. Илия е бил удостоен да се яви на връх Тавор при Христовото Преображение: „И ето, двама мъже приказваха с Него, а те бяха Моисей и Илия; като се явиха в слава, те говореха за смъртта Му, с която щеше да свърши в Иерусалим.“ (Лука. 9:30-31)
Очаква се в Края на времената преди Второто пришествие на Христа св. Илия отново да се върне на земята и да пострада във времената на Антихриста.
От всички старозаветни Божии угодници единствено на св. пророк Илия са посветени множество православни храмове.