СЛУШАЙ НА ЖИВО | ЗОРАНА 87.6
ЕДИНСТВЕНОТО ХРИСТИЯНСКО РАДИО В СОФИЯ

АРХАНГЕЛОВА ЗАДУШНИЦА

В съботата преди празника Събор на св. Архангел Михаил, който се чества на 08 ноември, Църквата е отредила да се отслужват молитви да душите на всички „починали с вяра и надежда за възкресение и вечен живот“. На тази задушница отдаваме почит както на починалите си близки и роднини, така също и на ангелите. Наричана още Голяма задушница, тя е последната за годината и обикновено на нея се правят общи трапези в Църквата. 

Защо се молим на Бог за душите на починалите? Преди всичко защото ни е открито, че „Той не е Бог на мъртви, а на живи, защото у Него всички са живи“ (Лука 20:38)

И тъй като Църквата е една в две „части“  – войнстваща на земята и тържествуваща на небето, то всички заедно сме призвани да се молим за духовното преуспяване на всички нейни членове – както на земята така и в отвъдния свят. Освен светците, които са прославени от Бога и са канонизирани, за всички останали наши починали близки и членове на Христовата църква ние сме призвани да се молим за упокой на душите, защото не знаем със сигурност каква е тяхната задгробна участ. За тези, които безпрепятствено са преминали при Бога, молитвите не са „излишни“, защото те се радват че близките им ги помнят и споменават, а молитвите се „връщат“ като благословение на принасящите ги. Но за останалите, които не са отишли при Бога – те са жизнено важни и спасителни. Защото на Бог е угодно по молитвите на Църквата да прощава греховете на починалите и да „допълва“ недостига от добри дела, които от любов към тях близките и Църквата принасят. 

Починалите, лишени от тялото си, вече не могат вече да направят нищо за себе си в отвъдния свят и да подобрят участта си.  Но заради любовта и връзката им с техните близки, които се молят за тях, тяхната участ може да бъде променена. Какво ни е казано, че можем да правим „от тяхно име“? На първо място трябва да ги записваме за споменаване на Светата Литургия, което принася най-голяма полза за душите им. Когато свещеникът се моли за душите на починалите и изважда частици за тях на Проскомидията, Кръвта на Господа (в тайнството Причастие) умива техните грехове. Молитви за починалите ние сме длъжни да отправяме и всеки ден, когато четем сутрешните си молитви, както и да правим панахиди в деня на упокоението им, но особено – на отредените за целта задушници през годината, когато цялата Църква се моли за всички свои чада, напуснали временния живот. 

Раздаването на милостиня и вършенето на добри дела в тяхна памет е другото важно нещо, което подпомага задгробната участ на близките ни покойници. Ние благотворим от тяхно име и молим този, на когото сме помогнали да каже „Бог да ги прости“, защото такава молитва е приятна за Бога. Затова и се раздава храна – с цел благотворителност и поменаване на покойника, а не защото починалите имат нужда от нея. Недопустимо е оставянето на храна по гробовете, или други езически практики, свързани със суеверия. 

И не на последно място, нашите покойници получават огромна полза, когато ние, техните наследници напредваме във вярата,  освещаваме се и съединяваме живота си с Христа. Поради това, че душите ни са свързани с нашите близки – както живи така и починали, нашето напредване в Христа се отразява и на тях и има възможност да подобри задгробната им участ. 

 МОЛИТВА ЗА ПОЧИНАЛИТЕ

Помени, Господи, нашите отци, братя и сестри, починали с надежда за възкресение за вечен живот, и всички, поминали се в благочестие и вяра: прости им всяко съгрешение, извършено от тях волно и неволно, с дума или с дело или с помисъл. Всели ги в места светли, в места прохладни, в места покойни, отгдето е изчезнала всяка болка, скръб и въздишка, и гдето сияе светлината на Твоето лице и весели всички от века Твои светии. Дарувай на тях и на нас Твоето царство, участие в неизказаните и вечни Твои блага и услада от Твоя безкраен и вечен живот. Защото Ти, Христе Боже наш, си животът, възкресението и покоя на починалите Твои раби и на Тебе отдаваме слава, с безначалния Твой Отец, и с пресветия, благия и животворящ Твой Дух, сега и всякога, и во веки веков. Амин.

КУЛТ КЪМ ИЗКРИВЕНОТО – ПАДЕНИЕТО на съвременната българска експресионистична живопис в картините на Николай Майсторов „Начало на знанието е страхопочитанието пред Господа; само глупците презират мъдростта и наставлението.“Притчи 1:7 НП »

Християнски православен фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“                                                   С »

                    ГАЛЕРИЯ -ЖИВОТВОРЕНИЕ Заповядайте на първия християнски фестивал „ЖИВОТВОРЕНИЕ“ с два тържествени благотворителни концерта по случай празника Покров Богородичен и с »

Материалът „Зад Маската“ представя арх. Пламен Пламенов Мирянов е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

Материалът Филм на арх. Пламен Пламенов Мирянов печели Голяма награда на международен тур филм фест е публикуван за пръв път на Нашият дом е България. »

СВ. МЪЧЕНИК ВАРЛААМ
ЗОРАНА

СВ. МЪЧЕНИК ВАРЛААМ

СВ. МЪЧЕНИК ВАРЛААМ  През 303 г. римският император Диоклециан издал указ, с който започнало голямото гонение срещу християните в цялата империя. Жертва на това гонение

Прочетете повече »
НАЧАЛО НА РОЖДЕСТВЕНСКИЯ ПОСТ
ЗОРАНА

НАЧАЛО НА РОЖДЕСТВЕНСКИЯ ПОСТ

НАЧАЛО НА РОЖДЕСТВЕНСКИЯ ПОСТ На днешния ден започва четиридесетдневният пост посветен на Раждането на Спасителя, вторият по важност пост през годината.  Постът има духовна цел

Прочетете повече »
СВ. АП.ФИЛИП
ЗОРАНА

СВ. АП.ФИЛИП

СВ. АП.ФИЛИП Свети апостол Филип бил родом от Витсаида, откъдето били и апостолите Петър и Андрей. Господ Иисус като го видял, Му заповядал да върви

Прочетете повече »